Sieć 6G – nowy standard komunikacji? Sieć 6G – nowy standard komunikacji?

Sieć 6G – nowy standard komunikacji?

     Telefonia komórkowa towarzyszy nam już od ponad trzech dekad. W miarę jak rozwijała się ta technologia, pojawiały się nowe usługi – początkowo były to jedynie rozmowy telefoniczne, potem doszły wiadomości SMS, a dziś możemy prowadzić wideorozmowy na żywo. Obecnie ITU pracuje już nad kolejną generacją – siecią 6G. Jakie nowości przyniesie jej wdrożenie? Czego mogą oczekiwać użytkownicy tej technologii?

 

 

Choć technologia 5G dopiero zdobywa popularność na całym świecie, branża telekomunikacyjna już intensywnie pracuje nad kolejną generacją sieci bezprzewodowych – 6G. Głównymi pracami we współpracy miedzy innymi ze Stanami Zjednoczonymi zajęła się Komisja Europejska. Działa nad przygotowaniem Europy na sieć 6G, zapewniając, że jesteśmy gotowi na komunikację nowej generacji. Jest to technologia, która ma zrewolucjonizować komunikację w sposób jeszcze bardziej radykalny niż jej poprzednicy, a Europa ma potencjał, aby stać się wiodącym globalnym dostawcą 6G, jeśli odpowiednio ukierunkuje swoje inwestycje. Otóż nowa generacja nie tylko zwiększy prędkości transmisji danych, ale także wprowadzi nowe, zaawansowane usługi i aplikacje, które mogą zmienić codziennie życie, gospodarkę oraz przemysł. Pierwsze produkty i infrastruktura spodziewane są pod koniec tej dekady.

Czym jest 6G?

6G (ang. Sixth Generation) to szósta generacja sieci komórkowych, która ma pojawić się około 2030 roku. Oczekuje się, że będzie ona oferować niespotykane dotąd prędkości przesyłu danych, nawet do 1 terabita na sekundę (Tbps), co jest ogromnym skokiem w porównaniu do obecnych prędkości 5G, które sięgają do 10 gigabitów na sekundę (Gbps). Jednak prędkość to tylko jedna z cech tej technologii.

 

Kluczowe właściwości 6G obejmują:

 

  1. Niskie opóźnienia – 6G obniży czas reakcji w sieciach do poziomów poniżej 1 milisekundy, co umożliwi zastosowania w krytycznych systemach, takich jak operacje chirurgiczne na odległość czy autonomiczne pojazdy.
  2. Zdolność do obsługi nowych aplikacji – Technologie takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), wirtualna rzeczywistość (VR) i mieszana rzeczywistość (MR) będą mogły działać na niespotykaną skalę, zyskując pełną immersję oraz interaktywność.
  3. Integracja sztucznej inteligencji (AI) – Sieci 6G będą inteligentne i autonomiczne. Dzięki wykorzystaniu AI będą w stanie samodzielnie optymalizować swoją wydajność oraz dostosowywać się do potrzeb użytkowników w czasie rzeczywistym.
  4. Hyperconnectivity – 6G zapewni powszechną i niezawodną łączność w miejscach, które obecnie są trudno dostępne, np. na terenach wiejskich czy w odległych zakątkach globu, dzięki nowym rozwiązaniom takim jak sieci satelitarne nowej generacji.

 

Podsumowując

6G to przyszłość komunikacji bezprzewodowej, która zmieni sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień oraz w jaki sposób pracują nowoczesne społeczeństwa. Ta technologia otworzy przed nami nowe możliwości w dziedzinach takich jak medycyna, przemysł, komunikacja czy rozrywka. Mimo że jej komercyjne wdrożenie planowane jest dopiero na początek lat 30. XXI wieku, już dziś warto śledzić jej rozwój, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem 6G stanie się kluczową technologią dla globalnej gospodarki oraz rozwoju społecznego.

 

 

Zapraszamy również na SM 🙂

https://www.instagram.com/net.logic/

https://www.linkedin.com/company/netlogicgdynia