Aktualnie sztuczna inteligencja występuje w każdej dziedzina życia, a przez specjalistów i naukowców uważana jest za jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Ale czym dokładnie jest i jak obecnie wpływa na nasze życie?
Według europejskich źródeł, aż 61% Europejczyków przychylnie patrzy na sztuczną inteligencję i roboty, ale 88% twierdzi, że technologie te wymagają ostrożnego zarządzania.
Czym jest sztuczna inteligencja?
AI (ang. artifical inteliigence), czyli sztuczna inteligencja to zdolność maszyn i komputerów do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie czy tworzenie, ale i nie tylko. Jednym z najnowszych narzędzi, które zrewolucjonizowało rynek w tym kierunku jest ChatGPT. Aplikacja powstała dzięki firmie Open Al i w ciągu kilku dni zyskała potężne grono odbiorców. Program w formie chatbota służy do generowania odpowiedzi na pytania oraz zagadnienia wprowadzane przez użytkowników.
Gdzie występuje sztuczna inteligencja?
Można by wymienić wiele przykładów, gdzie występuje sztuczna inteligencja, ale można również ująć to jednym słowem – wszędzie. Otóż dzisiejszy Świat jest ze sobą tak ściśle powiązany, że wykorzystując jedną z dostępnych opcji, którą daje nam Al, tak naprawdę wypływamy na inne dziedziny życia codziennego czy zawodowego, często nie wiedząc o tym. Dla przykładu Dlatego ważne jest, aby korzystać ze sztucznej inteligencji mądrze i pamiętać, że może ona wyrobić tyle samo szkód, ile dobrego.
Zagrożenia, które niesie za sobą sztuczna inteligencja:
Czy regulacje prawne nadążają za sztuczną inteligencją?
Największym wyzwaniem przed, którym stoi obecny Świat jest odpowiednie dostosowanie regulacji prawnych do rozwijającej się sztucznej inteligencji. Otóż rozwój Al to nie tylko kwestia technologiczna, ale również moralna i społeczna, wymagająca wsparcia ze strony instytucji oraz zaangażowania społecznego. Istnieje ogromna potrzeba stworzenia możliwej do wyjaśnienia sztucznej inteligencji, które umożliwi zwiększenie nadzoru człowieka nad działaniami systemów Al wobec powszechnych zagrożeń oraz pojawiających się problemów. Wdrożenie tych regulacji jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa, przejrzystości oraz etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społecznym. Regulacje te obejmują różne aspekty, od definicji Al. Po ocenę ryzyka i zarządzanie danymi oraz prawami autorskimi.
Sztuczna inteligencja to jeden z najbardziej przełomowych wynalazków XXI wieku. Choć technologia ta niesie ze sobą ogromne możliwości, rodzi również szereg dylematów natury prawnej. Ochrona i bezpieczeństwo w sztucznej inteligencji to kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas projektowania i wdrażania systemów opartych na AI. Wyzwania związane z ochroną danych i prywatności w kontekście AI obejmują między innymi regulacje prawne, wyzwania etyczne oraz zabezpieczenie przed nadużyciami.
W następnym artykule podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem!
Zapraszamy również na SM 🙂
https://www.instagram.com/net.logic/
https://www.linkedin.com/company/netlogicgdynia